• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Serra-Hal%C4%B1-Y%C4%B1kama/584564141587701

KİLİM YIKAMA

KİLİM YIKAMA

Kilimler her zaman daha değerli ve diğer halılara nazaran daha hassasdırlar. Zarar   görmemeleri için  kullanım esnasında dikkat çok etmek gerekir. Aynı dikkat silme , temizleme ve yıkama işlemi esnasında da gerekmektedir. Kilimler çoğunlukla yünden dokunarak yapılmakta ve renkleri kök boya olması sebebiyle en çok suya temas ettiğinde zarar görmektedir. Bilinçsiz veya kilimi tanımayan bir halı yıkama firmasına kilim yıkatırsanız olumsuz veya telafisi imkansız sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Kilim yıkama işlemi normal bir makine halısı yıkama işlemi gibi değildir. 

Kök  boyası ile boyalı olan kilimler renk sabitleyici kullanılmadan yıkanmamalıdır. İpek karışımlı veya ipek olan kilimler normal halı yıkama şampuanları ile yıkanırsa büyük ölçüde zarar görür. S.H.Y  (serra halı yıkama) de yıkanan kilimleriniz cinsine göre ayırılıp gerekli yıkama tekniği tesbit edildikten sonra yıkanmaktadır. Bu nedenle olası hiçbir problem ile karşılaşmamaktayız.

 Kök boyası kullanılmış olan kilimlerinizi evde bilinçsizce siler yada çamaşır makinesinde yıkarsanız tüm renkleri birbirine karışır. Böyle bir işlem sonucunda kiliminize telafisi mümkün olmayan hasar vermiş olursunuz.

HİNT KİLİMİ YIKAMA 

Hint kilimlerinin yapısı itibari ile büyük çoğunluğu açık renktedir. Bu sebeple kiri ve lekeyi çok fazla göstermektedirler. Bu kilimlerin yıkama işlemleri diğer kilimlere nazaran daha kolaydır. Fakat yıkama esnasında meydana gelebilecek renk karışımı kilime telafisi olmayan zarar verir. Bu sebeple hint kilimlerinin yıkaması yapılırken mutlaka uygun halı şampuanı ile yıkanmalı ve renk sabitleyici kullanılmalıdır.