• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Serra-Hal%C4%B1-Y%C4%B1kama/584564141587701

BİLİMSEL ÇALIŞMALAR VE ÇÖZÜM

BİLİMSEL ÇALIŞMALAR VE ÇÖZÜM

 

GEORGİA ÜNİVERSİTESİ TEKSTİL BİLİMİ BÖLÜMÜ'NÜN YAPTIĞI BİR ARAŞTIRMAYA GÖRE; HALILARDA RAHATLIKLA BARINABİLEN KÜF VE DİĞER BAKTERİLERİN YAYDIĞI HASTALIKLAR YÜZÜNDEN ZEMİN KAPLAMASINDA TEKSTİL ÜRÜNLERİNİN TERCİH EDİLMEMESİ, HALI SEKTÖRÜNE HER YIL YAKLAŞIK OLARAK İKİ MİLYON DOLARA MAL OLMAKTADIR. BU RAKAMIN SADECE ABD İÇİN GEÇERLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRSEK, SIRF BU YÜZDEN, SEKTÖRÜN TÜM DÜNYADAKİ KAYBINI TAHMİN ETMEK ZOR OLMAZ. ÖYLEYSE HALI SEKTÖRÜNÜN ÖNÜNDE AŞILMASI GEREKEN CİDDİ BİR ENGEL OLDUĞUNU DA SÖYLEYEBİLİRİZ. BU ENGELİN AŞILMASI ELBETTE AKADEMİLERİN BİLİMSEL ARAŞTIRMALARINA VE FİRMALARIN AR-GE ÇALIŞMALARINA BAĞLIDIR. ENGELLER AŞILIR VE KARŞI KARŞIYA KALINAN RİSKLER ÇÖZÜLÜRSE HALI SEKTÖRÜNÜN ÖNÜNDE BÜYÜK BİR POTANSİYEL OLDUĞUNU SÖYLEMEK YANLIŞ OLMAZ. ROYAL HALI'NIN ÜRETTİĞİ "BAKTERİTEMİZ” SERİSİ, BU YOLDA KAT EDİLMESİ GEREKEN MESAFE İÇİNDE, DİĞER ÜRETİCİ FİRMALARA DA ÖRNEK OLUŞTURMAKTADIR.

HALILAR ÜZERİNDE KÜF, MANTAR YA DA SADECE BAKTERİLERİN OLUŞMASINDA NEM, SICAKLIK VE HALININ BULUNDUĞU ORTAMDAKİ HAVA DOLAŞIMI GİBİ BAZI KOŞULLAR BAŞROL OYNAMAKTADIR. RUTUBETLİ VE SICAK ORTAMLARDA KOLAYCA ÜREYEBİLEN BAKTERİLER VE MANTARLAR AYAKLARIMIZDAN BAŞLAYARAK VÜCUDUMUZA GİREREK ÇEŞİTLİ SAĞLIK SORUNLARININ ORTAYA ÇIKMASINI SAĞLAYABİLİR. BU NEDENLE YIKAMA YA DA SİLME İŞLEMİNDEN GEÇİRİLEN HALILARIN ÇOK ÇABUK ŞEKİLDE KURUTULMASI VE AÇIK, HAVADAR BİR YERDE BEKLETİLMESİ GEREKMEKTEDİR. BU NEDENLE PROFESYONEL HALI YIKAMA FİRMALARINDAN YARDIM ALMAKTA FAYDA VARDIR. www.serrahaliyikama.com

NE ŞEKİLDE OLURSA OLSUN GÜNDELİK KULLANIM ESNASINDA HALILARDA ÇEŞİTLİ LEKELERİN OLUŞMASI DOĞALDIR. ÖNEMLİ OLAN HANGİ LEKENİN NASIL TEMİZLENECEĞİ KONUSUNDA YETERLİ BİLGİYE SAHİP OLMAKTIR.

HALINIZ İLK GÜNKÜ GÖRÜNÜMÜNÜ ZAMAN İÇİNDE KAYBEDER. BU GÜNDELİK KULLANIMDAN KAYNAKLANAN GEÇİCİ BİR KİRLENME VEYA DOĞRU YÖNTEMLERİN UYGULANMAMASINDAN KAYNAKLANAN KALICI BİR HASARDAN ÖTÜRÜ OLABİLİR.

HALINIZIN ÖMRÜNÜ UZATMAK İSTİYORSANIZ HALI KESİNLİKLE DÜZENLİ OLARAK VAKUMLANMALIDIR. DÜZENLİ VAKUMLAMA HALINIZIN YÜZEYİNDEKİ KİR TANECİKLERİNİN ZAMAN İÇİNDE DERİNLERE NÜFUZ EDEREK KALICI VE DERİN LEKELER OLUŞTURMASINI ÖNLEYEREK ZAMANINDA YOK EDİLMESİNİ SAĞLAYACAKTIR.

BÖYLELİKLE CİDDİ PARALAR HARCAYARAK SATIN ALDIĞINIZ DEĞERLİ HALILARINIZ İLK GÜNKÜ GÖRÜNÜMLERİNİ KORUMAYI SÜRDÜRECEKTİR. VAKUMLAMA İŞLEMİNDE ÖNEMLİ BİR DİĞER KONU İSE HALI YÜZEYİNİ ZEDELEMEDEN YALNIZCA KİRLERİN ALINMASINI SAĞLAYACAK UYGUN APARATIN KULLANILMASI OLACAKTIR.

BUNUN YANINDA BAZEN FIRÇA APARATIYLA ULAŞILAMAYACAK KİRLER HER NE KADAR GÖRÜNÜRDE BİR KİR BIRAKMAMIŞ GİBİ GÖRÜNSE DE HALININ DERİNLERİNE NÜFUZ EDEREK KALICI KİR VE LEKE OLUŞUMUNA NEDEN OLUR. BU AÇIDAN DAHA DERİNLERE TEMAS EDEBİLECEK APARATLARI KULLANIN. HALININ PÜSKÜLLERİ VARSA, BUNA DİKKAT EDEREK ONA GÖRE BİR VAKUMLAMA YAPIN.

HER NE ŞEKİLDE OLURSA OLSUN VAKUMLAMA İŞLEMİNİ DİKKATLİ YAPMAYI UNUTMAYIN. HALINIZ KALIN DOKULUYSA VE VAKUMLAMADAN KAYNAKLANAN İZLERİ BİR DİĞER DEYİŞLE GÖLGELENMEYİ YOK ETMEK İSTİYORSANIZ, O ZAMAN TEK BİR YÖNDE VAKUMLAMA İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİRMENİZ DOĞRU OLACAKTIR. DAHA SONRA HALI YÜZEYİNİ ELİNİZLE DÜZLEŞTİRMEYİ UNUTMAYIN. BÖYLELİKLE HALI YÜZEYİNDE HERHANGİ BİR GÖLGELENME OLMAYACAKTIR.

HALINIZI YÜZEYİNDE BELİREN SANDALYE, MASA, SEHPA VE KOLTUK AYAKLARINDAN KAYNAKLANAN İZ VE ÇUKURLAŞMALARI DA MOBİLYALARINIZI YERLERİNİ ZAMAN ZAMAN DEĞİŞTİREREK YOK EDEBİLİRSİNİZ.

BÖYLELİKLE HALININ YIPRANMA ORANINI AZALTIR HER PARÇANIN DAHA EŞİT ŞEKİLDE ESKİMESİNİ SAĞLAMIŞ OLURSUNUZ. AYRICA HALININ KİRLENME ORANI FAZLA OLAN ALANLARINI DA MÜMKÜN OLDUĞUNCA SIK TEMİZLEMENİZDE FAYDA VARDIR.