• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Serra-Hal%C4%B1-Y%C4%B1kama/584564141587701

HALILARIN KULLANIMI,BAKIMI VE TEMİZLİĞİ

Halıların kullanımı, bakımı ve temizliği, ve Bazı Tavsiyeler

 

Günümüzde, ev veya herhangi bir yaşam alanının tefrişatında halılar ‘olamazsa olmaz’lardan biridir. Herhalde hiçkimse, farklı kalitelerde de olsa kendi evini, yaşadığı mekanı paspassız, yolluksuz, halısız düşünemez. Halılarınız 24 saat kullanımızda olup çalışırken yorulan ayaklarınızın dinlenmesine yardımcı olur,kışın yine sizi ve ayaklarınızı soğuktan korur.Her mevsim, yaşam kalitenizi ve konforunuzu yükseltir halılarınız.

 

Peki, iyi ama halılarınızın temizliğini yeterince yapabiliyor musunuz? Veya ne kadar sıklıkla halılarınızın temizliğini yapabiliyorsunuz? Halılarınızın ömrünü en az yarı yarıya azaltan bir yöntem olan halılarınızı silkeleyerek veya sopayla döverek mi tozunu almaya çalışıyorsunuz? Bu yöntemlerle halılarınızı kısmen bile temizleyemiyeceğiniz gibi hergün halılarınızı elektrikli süpürgeye çekseniz bile halılarınızı yüzde yüz temizlemiş olmazsınız.Çünkü halılarınızın tüylerinin arasına girmiş olan tozlar, kirler,kokular ve diğer bazı mikroskopik canlıların bu yöntemle çok az bir kısmı yok edilebilir.

 

Halılarınızın yüzde yüz veya ona yakın temizlenmesi ve daha önemliside gözümüzle göremediğimiz hastalanmamıza yol açan alerjik durumlarla karşılaşmamıza sebep olan mayt (mite),küf, güve, bakteri ve virüs gibi milyonlarca mikroskopik canlılardan halılarınızın arınması için özel temizlik ve dezenfekte malzemelerinin kullanıldığı özel makinelerle yıkanması gerekir. Bu işin uzmanları da bunu öneriyorlar ve halılarınızın en az yılda bir kere bu işi profesyonel olarak yapan kişilere yıkatılmasını tavsiye ediyorlar. Bu, halılarınızın yeni görünmesini sağlıyacak ve halılarınızın da ömrünü uzatacaktır.

 

Diğer taraftan halılarımızın başına bazı ufak tefek kazalar da gelebiliyor. Mesela ;leke yapacak sıvıların dökülmesi (çay, kahve, meyve suyu, mürekkep,..) gibi. Halımıza yemek dökülebilir. Evinde pet hayvan besleyenlerin halılarında hayvanların idrarlarıyla veya dışkılarıyla –her ne kadar kendi yöntemlerimizle temizlemeye ve oluşan lekeleri çıkarmaya çalışşakta- lekeler oluşur ve bu oluşan lekeleri yok etmeye çalışırken pek te farkına varmadan istemiyerek te olsa halımıza zarar verebiliriz,dönüşü olmayacak şekilde halımızın bozulmasına yol açabiliriz.. Böyle durumlarda yine önerilecek tek çözüm; işinin ehli bir halı yıkamacıyı aramanız ve halınızı ona teslim ederek yıkatıp temizletmenizdir.