• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Serra-Hal%C4%B1-Y%C4%B1kama/584564141587701

KİLİM ÇEŞİTLERİ

KİLİM ÇEŞİTLERİ

 

KELEŞ

Türkiye'nin kuzey batı kesiminde yer alan, Keleş aşiret özelliklere sahip oldukça iri yarık dokuma kilimleri üretmektedir. Keleş kilim kırmızı, kahverengi, mavi ve sarı tonlarında yapılmaktadır. Seccade tasarımları geniş bir yelpazede bulunmaktadır.

 

 

 

BALIKESİR

Balıkesir kilimi kahverengi olan  birçok evde var olan bir kilimdir.. Bu kilimde biri antik  desen kullanılmıştır Aydınlı yöresinde de dokunmaktadır. Bu desenlerin bazıları cilalı taş devrine kadar uzanmaktadır .Balıkesir ayrıca birkaç dua nişler yan yana koyarak saf  saf olarak dokunan kilimlerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

BERGAMA 

Türkiye'nin kuzey batı kesiminde yer alan, Bergama (antik Pergamon) tarihi halı ve kilim için büyük bir merkezi olmuştur. Bergama kilim her zaman geleneksel Selçuklu desen ve motifleri çok sadık kaldı ve geometrik paternler içeriyordu. Hayat Stilize ağacı, koç boynuzu genellikle bu kilimlerin üzerinde kullanılır. Mavi ve kırmızı renkler hakim olmakla birlikte, biz de bölgede dokunan çok renkli kilimler var.Kilim merkezinde görünür eli desen veya tarak tasarım Çifti Bergama kilim için tipiktir. Zili, cicim, Bergama bölgesinde dokunan, evlenmek için dokumacı arzusu gösteren, bir göğüs sembolize kareler ile çevrili, geleneksel haç var.

 

UŞAK

Uşak, büyük boy kilimlerin ev çağdaş kilim için önemli bir merkezdir. Eski Uşak kilimleri genellikle merkezi madalyon ve kırmızı arka plan rengi vardı. Bu Kilimler bazıları 5.5 metre kare büyüklüğündedir.Son yıllarda, Uşak çağdaş kilim için önemli bir merkez olmuştur.

 

 

 

 

 

EŞME

Batı Anadolu'da yer alan Eşme ilçesi, ihracat için çağdaş kilim atölyesi ve büyük madalyon ve muska şeklinde olan bazı otantik yöresel kilim Eşme Kilim, hem üreten tüm bunları üzerinde küçük geometrik ve sembolik desenlerle süslenmiştir.kilimler çoğu, Esme dokunan, yarık örgü tekniği ve bu pembe ve gri gibi genellikle yumuşak renk var. Kendi renk kombinasyonları ve ince dokuma Eşme kilimleri nedeniyle çok batılının tarafından tercih edilmektedir. Genellikle tek ya da çok altıgen madalyonlar üretir. Bu kilimlerin tamamı zemin küçük ve geometrik motiflerle doludur. Esme dokumacılar kullandığınız En popüler renkler pembe, mavi, sarı ve turuncudur. Küçük mihraps ayrıca Eşme Kilimleri görünür.